Pszichológia alap- és mesterképzés a Pázmányon
Az emberi természet rejtelmeibe betekinteni mindenki számára izgalmas élmény és sokszor hosszú tapasztalati utazás. Legyen szó saját személyiségünk megismeréséről, társas kapcsolataink útvesztőiről, vagy problémáink megoldás-kereséséről. A pszichológia modern tudománya sokféle lehetőséget nyújt ahhoz, hogy közelebb kerüljünk a személyiség és az emberi természet, a társas kapcsolatok és a lelki fejlődés rejtelmeinek megismeréséhez. A Pázmány pszichológia alap- és mesterképzése erre az útra készíti fel a szakra jelentkezőket.
Miért a Pázmány?
- Mert nálunk a pszichológus képzés gyakorlatorientált!
- Mert olyan elméleti tudást ad és módszertani készségeket fejleszt, amik birtokában bátran léphetsz ki a munka világába.
- Mert sokfajta gyakorlatra, terepmunkára van lehetőséged!
- Mert már hallgatóként bekapcsolódhatsz az intézetben folyó pszichológiai kutatásokba!
- Mert a mesterszakon négy specializáció közül választhatsz, attól függően, hogy a pszichológia melyik szakterületén képzeled el magad!
- Mert olyan tanárok oktatnak, aki nagy tapaszlattal rendelkeznek a klinikai- és egészségpszichológia, a fejlődéslélektan, a társadalom- és szervezetpszichológia és a pszichológiai kutatások gyakorlati területein.
- Mert a hallgatói élet sokféle programra nyújt lehetőséget!
- Mert a tanulmányaid alatt külföldön is szerezhetsz tapasztalatokat!
- Mert ha problémáid vannak pszichológusokhoz vagy képzett kortárs pszichológus hallgatókhoz fordulhatsz tanácsért!
- Mert a Pázmányon pszichológiát végzett diákjaink elhelyezkedési aránya kiemelten magas a többi egyetemhez képest!
Mindezekről a lehetőségekről többet tudhatsz meg az alábbakban, ahol tanáraink és diákjaink mutatják meg a Pázmány pszichológus képzésének ezerarcú palettáját.
Tájékoztató a felvételiről a Pszichológia mesterképzésre
A Pszichológia mesterképzésre jelentkezés általános információi a Felvi.hu oldalon itt szerepelnek.
A Pszichológia mesterképzés általános szakleírásáról a Felvi.hu oldalon itt olvashat.
A felvételivel kapcsolatos további általános tudnivalókról itt tájékozódhat.
A felvételi ügyintézéssel kapcsolatban itt tud érdeklődni.
Pszichológia tovább-tanulási tájékoztató BA végzős hallgatók számára
A jelentkezés és a felvétel feltételei a Pszichológia mesterképzésre
Intézmény által kért alap- és többletpontot igazoló dokumentumok:
- motivációs levél
- oklevélmelléklet vagy leckekönyv (elektronikus leckekönyv)
- publikáció: teljes publikáció megjelölve a jelentkező nevével és a publikáció megjelenésének helyével (többletpont csak megjelent publikáció esetén adható, folyamatban lévő publikáció esetén nem!)
- demonstrátori tevékenység: demonstrátori kinevezés
- OTDK 1-3. helyezés: OTDK 1-3. helyre vonatkozó oklevél
- fogyatékosság igazolása,
- gyermekgondozás igazolása,
- hátrányos helyzet igazolása,
- Az Intézmény által kért kiegészítő dokumentumok
- Amennyiben szerzett már szakmai tapasztalatokat (önkéntes munka, stb.) az egyetemi oktatás keretében, vagy azon kívül, kérjük csatolja az azt igazoló dokumentumokat (a szakmai tapasztalat szerzésének helyszíne, időtartama, a munka/gyakorlat/elvégzett feladat jellege). A szakmai tapasztalatok igazolása önmagában nem jár többlet ponttal, azonban előnyt jelent a jelentkező szakmai irányultságának és szakmai elkötelezettségének a Felvételi Bizottság általi felmérésében.
A fenti dokumentumokat az e-felvételibe fel kell tölteni. Amennyiben a többletpontot igazoló dokumentumot az e-felvételibe nem tölti fel, úgy többletpont abban az esetben sem adható, ha a felvételi vizsgán a Felvételiztető Bizottság többletpontot ítélt meg ez alapján.
Felvételi pontok számítása:
- Írásbeli felvételi vizsga: 60 pont
- oklevél minősítése alapján: max 30 pont (minősítés x 6)
- Többletpont adható (max. 10 pont értékben) a következő jogcímeken: előnyben részesítés, publikáció, OTDK helyezés és demonstrátori tevékenység alapján.
A többletpontok részletezése:
- Előnyben részesítés: hátrányos helyzet 2 pont, fogyatékosság 3 pont, gyermekgondozás 2 pont.
- Publikáció: idegen nyelvű szakkönyv vagy publikáció külföldi lektorált szakfolyóiratban 10 pont, magyar nyelvű publikáció lektorált szakmai folyóiratban 8 pont, publikáció gyűjteményes kötetben, konferenciakötetben 5 pont, nem lektorált publikáció 2 pont.
- OTDK első hely 8 pont, OTDK második hely 5 pont, OTDK harmadik hely 3 pont.
- Demonstrátori tevékenység: 2 pont.
A felvételi vizsga a Pszichológia mesterképzésre:
A Pszichológia mesterképzésre a felvételi vizsga írásbeli. Az írásbeli vizsgán a felvételiző a Pszichológia alapképzésben, a pszichológia 4 fő alaptudományi területén (általános pszichológia, személyiségpszichológia, szociálpszicholgia és fejlődéslélektan) szerzett általános tudásáról számol be, tesztvizsga formájában. Az írásbeli vizsgán összesen 60 pont szerezhető.
A vizsgára készülés témakörei itt találhatók.
A motivációs levél tartalma:
A motivációs levélben egy oldalban foglalja össze a felvételiző a pszichológia alapképzésben szerzett tapasztalatait, a szakdolgozatában végzett kutatómunkáját, valamint az alapképzés során kialakult szakmai érdeklődésének irányultságát. Amennyiben szerzett már szakmai tapasztalatokat (önkéntes munka, stb.) az egyetemi oktatás keretében, vagy azon kívül, ezt is érdemes a motivációs levélben kifejteni, valamint az ezt igazoló dokumentumokat mellékelni (lásd az Intézmény által kért kiegészítő dokumentumok részt).
A motivációs levélben a jelentkező fejtse ki továbbá, hogy mely területe(i) a pszichológiának, amelyben szívesen bővítené az ismereteit, illetve milyen specializáción tudná elképzelni a további képzését a Pázmányon, valamint, hogy a mesterképzés elvégzése után milyen munka, illetve szak-területen tudná elképzelni magát a tanulmányok befejezését követően.
A preferált specializációs terület megjelölése a motivációs levélben nem jelenti automatikusan azt, hogy a jelentkező bekerül az általa preferált specializációra. A preferált specializációra történő bejutás az elért felvételi pontszámtól és a specializációra jelentkezettek számától függ.